Lepší vzduch, viac energie a veselšia nálada: Obklopte sa prírodou u seba doma
V dnešnej pretechnizovanej dobe priam bytostne potrebujeme cítiť spojenie so živou prírodou. Tá totiž pôsobí ako balzam na našu psychiku a dokáže…
Pri liečbe treba v prvom rade rozlíšiť, či ide o suchý dráždivý kašeľ, alebo vlhký, počas ktorého vykašliavame zatekajúce hlieny. Tomu treba prispôsobiť aj liečbu. Suchý kašeľ je vhodné tlmiť, aby nás zbytočne nevyčerpával a v noci nám nebránil v spánku. Na tento účel nám slúžia antitusiká z lekárne. Keď sa však objaví vlhký kašeľ, s ich užívaním by sme mali prestať. Hlieny sa totiž potrebujú dostať z nášho tela von, a preto je vhodné vykašliavanie podporiť. Okrem liekov z lekárne však môžete nasadiť aj silné domáce zbrane.
Mastný obklad na hruď si pri kašli na noc robili už naše staré mamy. Ako na to? Vezmite kus staršej mäkkej látky – dobre poslúži napríklad obdĺžnik vystrihnutý z vyradeného trička –, poskladajte ho na veľkosť svojho hrudníka a natrite masťou, v prípade núdze poslúži aj olej. Masť nahrejte – môžete ju chvíľu fénovať horúcim vzduchom, alebo využiť panvicu. Keď je obklad teplý, priložte ho na hruď a naň dajte staršiu zloženú plienku či uterák na udržiavanie tepla. Oblečte si užšie tričko či pyžamo, ktoré obklad udrží na správnom mieste.
Pri kašli si pripravte čaj z materinej dúšky, skorocelu, lipy, tymianu či anízu. Ak sa u vás spolu s kašľom prejavuje aj zápal hrdla, využite upokojujúce účinky šalvie. Okrem čaju s jej obsahom si môžete dopriať aj šalviové cukríky Verbena s prírodnými extraktmi. Nielenže si vďaka nim zaspomínate na detstvo a rôzne prírodné sirupy, ktoré vám pripravovala mama či stará mama, ale zároveň nimi zvlhčíte hrdlo. Vyskúšať môžete aj cukríky s obsahom výťažkov z levandule. Tá sa tiež využíva pri ochoreniach dýchacích ciest.
Dráždivý kašeľ pomôže upokojiť aj ďalšia rada overená rokmi. Do horúceho mlieka pridajte lyžičku medu a nechajte roztopiť. Nápoj pite pomaly, nikam sa neponáhľajte.
Táto predstava možno neznie veľmi lákavo, ale s dostatkom citróna a medu ho určite zvládnete vypiť. Príprava je jednoduchá. Väčšiu cibuľu nešúpte, len odrežte vrch a spodok a potom ju prekrojte na niekoľko kúskov, zalejte asi pol litrom horúcej vody, prikryte a nechajte lúhovať 15 minút. Potom preceďte a pridajte citrón a med.
Dýchacím cestám prospeje, ak im doprajete vlhký vzduch. Ak nemáte doma zvlhčovač, preveste na horúci radiátor mokrý uterák, prípadne si dajte k posteli lavór s vodou. Pridať môžete aj pár kvapiek eukalyptového či borovicového éterického oleja. Vhodné je aj naparovanie – stačí aj nad hrncom horúcej čistej vody. Pridať môžete aj bylinky, napríklad harmanček. Ak vás však trápia alergie, s bylinkami radšej opatrne.
Žiadne rady vám nepomôžu, ak budete počas dňa fungovať, ako keby vám nič nebolo. Oddych je pre telo najmä v čase oslabenia veľmi dôležitý. Zostaňte doma a vyhýbajte sa námahe. Nezabudnite pravidelne vetrať a piť veľa tekutín, a čoskoro budete opäť fit.
V dnešnej pretechnizovanej dobe priam bytostne potrebujeme cítiť spojenie so živou prírodou. Tá totiž pôsobí ako balzam na našu psychiku a dokáže…
Sychravé a studené počasie zväčša predstavuje aj zvýšené riziko chorôb. Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré nás v zime potrápia, patrí…
S jeseňou sa nevyhnutne blíži aj obávaná chrípková sezóna. Proti chrípke sa môžete dať očkovať a dúfať, že udrie vírus, s ktorým vakcína ráta. My…