Chytajú vás driemoty, ale musíte pracovať? Vyskúšajte niektorý z našich tipov

Pol kráľovstva za desať minút spánku, či potreba vypiť liter kávy na ex. Podobné myšlienky nám často napadajú, keď sa naša energia blíži k nule. Ak sa tak deje len chvíľkovo v priebehu dňa či po náročnejšej noci, nejde o nič nezvyčajné. Únava nás môže prepadnúť hocikedy, no najčastejšie sa hlási o slovo medzi jednou a treťou hodinou poobede.

Ak vaša pozornosť aj očné viečka začnú nezadržateľne klesať a jediné, na čo myslíte, je obliecť si pyžamo a zatiahnuť závesy, vyskúšajte niektorý z našich tipov. Sú jednoduché, rýchle a vrátia vás do formy za pár minút.

 

Napite sa

Veľmi častým dôvodom, prečo sa cítime unavení, je, že zabúdame piť. Už mierna dehydratácia spôsobuje ospalosť. Čím menej vody je v našom tele, tým menej kyslíka cirkuluje v krvi a o to viac sa cítime bez energie. Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa prebrať, je dať si pohár čistej vody. Snažte sa púšťať kohútik pravidelne a najlepšie je, ak sa po vodu prejdete do vedľajšej miestnosti. Chôdza vám takisto pomôže naštartovať sa. Ak piť zabúdate, prichystajte si fľašu s vodou k pracovnému stolu, na kuchynskú linku, skrátka na miesta, pri ktorých sa zdržujete najčastejšie.

Rozhýbte sa

Cvičenie pomáha zvyšovať krvný obeh, uvoľňuje svalové napätie, ktoré vás môže fyzicky unaviť a spôsobuje, že váš mozog uvoľňuje endorfíny a vy sa cítite lepšie. Priaznivý vplyv pohybu na náš výkon a únavu potvrdzuje aj štúdia na kanadských študentoch. Tá skupina, ktorá si pred testovaním dala desať minút na rotopede, odpovedala na úlohy rýchlejšie ako skupina, ktorá počas tohto času len sedela a čítala si časopis. Vyskúšajte aj vy niektorý z našich tipov na pár minút, kedykoľvek budete potrebovať energiu:

  • pochodujte na mieste v rýchlom tempe;
  • zaskáčte si cez imaginárne švihadlo;
  • vybehnite po schodoch;
  • spravte si zopár výpadov a drepov.

Ochutnajte

Ak si potrebujete rýchlo a na krátku dobu dobiť baterky – možno vás práve začali chytať driemoty na dôležitej porade – siahnite po kvalitných rýchlych cukroch. Medzi ne patrí napríklad hroznový cukor, ale aj cukríky Verbena. Obsahujú vitamín C a skutočné extrakty z liečivých rastlín, ktoré majú rôzne pozitívne účinky. Extrakt z rastliny echinacea zlepšuje prirodzené obranné vlastnosti ľudského organizmu voči infekciám, podporuje posilnenie imunitného systému a zvyšuje energiu. Rakytník taktiež podporuje imunitný systém, okrem toho pomáha krvnému obehu, pružnosti a priechodnosti ciev. Výťažok z tejto rastliny je vhodný pri očiste od toxických splodín, civilizačného stresu a má priaznivý vplyv na trávenie. Levanduľový extrakt s čučoriedkou vplýva priaznivo na nervovú a tráviacu sústavu, znižuje hladinu cukru v krvi. Šípky sú plné vitamínu C, povzbudzujú chuť a majú pozitívny účinok na zažívanie. Šalvia pomôže pri zápale hrdla a ďasien, kým zázvor svojou elektrizujúcou chuťou zahreje organizmus a zlepší jeho prekrvenie. Extrakt z eukalyptu je zasa výborným pomocníkom pri prechladnutí a nepriechodných dýchacích cestách.

Privoňajte si

Vône vám pomôžu nielen spomaliť a upokojiť sa, ale dokážu vás aj naštartovať. Citrónová aróma sa považuje za stimulujúcu, prispieva k zvýšeniu koncentrácie a pozornosti. Niektorí ľudia pripisujú podobný účinok limetke, pomaranču, ale aj mätovým lístkom. Tieto vône vedia taktiež osviežiť myseľ. Buď si privoňajte k čerstvému rozrezanému plodu či rozdrvenej rastlinke, alebo použite olej.

Započúvajte sa

Zabudnúť na únavu vám pomôže aj hudba. Doma je to jednoduché. Pustite si svoju obľúbenú skladbu naplno a pokojne si zaspievajte z plných pľúc aj so svojím interpretom. V práci si budete musieť dopomôcť slúchadlami. Nič to nemení na fakte, že tá správna hudba vám dodá energiu. Suzanne Hanser z odboru muzikoterapie na hudobnej škole Berklee v Bostone odporúča vybrať si takú pieseň, ktorá sa začína pomalšími tónmi a postupne sa tempo zvyšuje. Ak k tomu pridáte aj klepkanie si nohami, oživíte zároveň i krvný obeh.

Nadýchnite sa

Sedieť v miestnosti s vysokým obsahom CO₂ spôsobuje únavu. Ak cítite, že vaša schopnosť sústrediť sa odchádza kamsi do zabudnutia, vytiahnite žalúzie, otvorte okno a vpustite do miestnosti čerstvý vzduch. Môžete to spojiť aj s malou masážou. Tá stimuluje nervové zakončenia, ktoré zvyšujú prietok krvi a jej cirkuláciu. Končekmi prstov jemne krúžte po hlave a spánkoch alebo trite svoj ušný lalôčik medzi palcom a ukazovákom počas jednej minúty.

zeleny list

ĎAĽŠIE BLOGOVÉ ČLÁNKY

Sme na sociálnych sieťach

Nájdete nás na Instagrame, aj na Facebooku