10 rýchlych spôsobov, ako zatočiť so stresom: zídu sa vám v každej situácii

Sú momenty, keď to v nás priam vrie – pokarhanie od šéfa, hádka s partnerom či jednoducho príliš veľa úloh, ktoré chceme počas dňa stihnúť. Čo vtedy môže pomôcť?

Rýchle životné tempo a stres bývajú spúšťačom mnohých zdravotných problémov, či už fyzických, alebo psychických. Zvoľniť? To sa veru ľahšie hovorí, ako robí. Niekedy však stačí pár minút, a krvný tlak ide dole. Vďaka našim rýchlym tipom sa upokojíte, nech sa deje čokoľvek.

1. Poriadne sa nadýchnite

Na tejto technike je najlepšie to, že ju môžete robiť kdekoľvek a nikto o tom nemusí ani len vedieť – v autobuse, pri počítači či dokonca na zdĺhavej porade. Ako na to? Usaďte sa pohodlne, ruky položte do lona alebo na kolená. Pre intenzívnejšiu relaxáciu zavrite oči. Nádych by mal byť hlboký a trvať niekoľko sekúnd, ideálne 5, vydychujte rovnako dlhý čas. Ak chcete zároveň zlepšiť kapacitu svojich pľúc, medzi jednotlivými nádychmi a výdychmi zadržte dych na rovnaký čas.

2. Vyhľadajte kvety

Vedci z Washington State University skúmali vzťah rastlín na ľudí v strese. Prvú skupinu umiestnili do prostredia s kvetmi, druhú bez nich. Výsledkom bolo, že prvá skupina mala pri plnení úlohy nižší krvný tlak a dokonca bola produktívnejšia. Čo z toho vyplýva pre vás? Sadnite si v práci či doma tam, kde sa to najviac zelená. Ak kvety nemáte, pokojne sa vyberte do kvetinárstva a urobte si radosť malou kytičkou.

3. Žujte a cmúľajte

To, že žutie žuvačky dokáže znížiť hladinu stresu až o 16 %, preukázali výsledky austrálskej štúdie profesora Andrewa Scholeyho. Rovnako dobre vám však poslúžia aj cukríky. Pochutiť si môžete na novinke od Verbeny – lahodných cukríkoch s extraktom z rastliny Echinacea, medom a citrónom. Echinacea purpurová má mnoho blahodarných účinkov, posilňuje napríklad imunitný systém a zvyšuje energiu.

4. Vypíšte sa z toho

Funguje to podobne ako denník. Pokojne si môžete zaviesť svoj antistresový zošit, ktorý budete mať vždy poruke. Ak sa ocitnete v nepríjemnej situácii a budete cítiť, že potrebujete pauzu – píšte, koľko sa len dá. Bude to taká vaša Pandorina skrinka. Keď zo seba dáte všetko von, papier jednoducho vytrhnite, roztrhajte a zahoďte. Uvidíte, ako sa vám uľaví.

5. Pustite si obľúbenú pesničku

Tento spôsob vám okamžite zdvihne náladu. Že už teraz vám hrá v hlave tá vaša? Tak slúchadlá na uši a nenechajte sa nikým a ničím rušiť! Alebo navrhnite kolegom, že pustíte niečo na odreagovanie. Možno budete prekvapení, koľkí z nich sa s radosťou pridajú. Hneď bude v kancelárii o niečo príjemnejšie.

salvia-lekarska

6. Ovoňajte bylinky

Bylinky sú zázrakom prírody. S naším telom dokážu skutočné divy, veď ich využívali už naši predkovia. Na upokojenie je najlepšia levanduľa, valeriána, materina dúška alebo šalvia. Pripravte si z nich čaj, vyskúšajte esenciálny olej, ktorým si potriete zápästia, alebo potešte aj svoje chuťové poháriky. Šalviové cukríky od Verbeny krásne rozvoniavajú, výborne chutia a obsahujú pravé prírodné extrakty z byliniek. Šalvia navyše pomáha proti zápalom hrdla a ďasien.

7. Hýbte sa

Pohyb je známym receptom proti stresu. Ak počas náročného pracovného dňa nestíhate, využite obedovú pauzu. Vyberte si reštauráciu, ktorá je 10-15 minút chôdze od vašej práce. Spojíte tak príjemné s užitočným. Hýbať sa dá všade – miesto výťahu zvoľte radšej schody, vystúpte o zastávku skôr, alebo na stretnutie nechoďte taxíkom, ale pešo.

8. Zjedzte banán

Má vysoký obsah draslíka, ktorý preukázateľne znižuje krvný tlak – a práve ten nám počas ťažkých chvíľ stúpa závratnou rýchlosťou. Banán je navyše perfektným olovrantom, pretože vás rýchlo zasýti.

9. Vyprázdnite si myseľ

Nájdite si pokojné tiché miesto, pohodlne sa usaďte a zatvorte oči. Zhlboka dýchajte – sústreďte sa nádych a výdych, pozorujte svoje myšlienky alebo skúste vedome na nič nemyslieť. Aj 5 minútová meditácia vám pomôže zmierniť stres, načerpať nové sily a pripraví myseľ na hľadanie konštruktívneho riešenia vášho problému.

10. Smejte sa

Ale ako na to, keď sa okolo vás nič vtipné nedeje? Našťastie, žijeme v dobe internetu. A je jedno, či si vyberiete skrytú kameru, kompiláciu pádov, milé zvieratká alebo bľabotajúce deti. Doprajte si 15-minútovú pauzu a zasmejte sa. A pamätajte, dobre zabaviť sa dá aj na sebe. Berte život s nadhľadom a namiesto pokrčeného obočia sa radšej usmejte. Váš deň bude razom o kúsok krajší.

zeleny list

ĎAĽŠIE BLOGOVÉ ČLÁNKY

Sme na sociálnych sieťach

Nájdete nás na Instagrame, aj na Facebooku